Będzie nudno – o komputerach

Zepsuł ci się komputer i nie wiesz co robić? Tutaj znajdziesz profesjonalną pomoc serwis laptopy opole

Komputer – niezbędny?

Na dzień dzisiejszy trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez komputera. Jest niezbędne w pracy – znajduje się w każdym biurze, w każdym urzędzie, w każdej szkole i instytucji. Wokół…komputerów rozwinęła się najbardziej dochodowa branża – IT. Obejmuje ona nie tylko kwestie sprzętowe, ale również programowe, czy też związane z internetem i wszelkim wykorzystaniem nowych technologii. Specjaliści IT to jedna z najbogatszych grup społecznych i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, mamy do niego dostęp praktycznie nieograniczony. Pamiętajmy, że smartfon i tablet to też urządzenia de facto komputerowe – mają swoje procesory, układy graficzne, itd. Technologia prze do przodu uzależniając nas całkowicie.

Laptop kontra komputer stacjonarny

Laptopy zdecydowanie pobiły komputery stacjonarne w rankingach popularności. Królują w domach – są lekkie, poręczne, idealne dla studenta, nie wymagają organizacji specjalnego miejsca w mieszkaniu. No i cena tych urządzeń jest bardzo korzystna. Komputery stacjonarne nadal królują w segmencie dla profesjonalistów takich jak graficy, czy też projektanci. Są chętnie wybierane przez graczy, ponieważ mają dużo lepsze parametry sprzętowe. Jednak mobilność laptopów jest tutaj nie do przecenienia – można go zabrać do biura, do biblioteki, czy też do kawiarni. Są narzędziami do pracy, ale również do rozrywki – można oglądać filmy, słuchać muzyki, podpiąć do telewizora, czy też sprzętu audio. Jedynie dla gracza są nie do zniesienia – nie mają wystarczająco dużej matrycy, nigdy nie dorównają sprzętowo swoim większym kolegom, dlatego nadal komputery stacjonarne mają wielu zwolenników. No i – laptopy są mniej trwałe, częściej się psują i ich naprawa jest znacznie droższa.

Laptopy mają swoje wady

Popularność laptopów jest zrozumiała ze względu na ich funkcjonalność i mobilność. Jednak przez to, że urządzenia są niewielkie, miniaturyzacji ulega również cały sprzęt. Jest to rzecz znacznie bardziej podatna na uszkodzenia – jeśli wylejesz kawę, to ryzyko uszkodzenia całego laptopa jest ogromne. Jeżeli wylejesz kawę na klawiaturę komputera stacjonarnego, to czeka cię wymiana klawiatury – nie potrzebujesz do tego interwencji specjalisty. Laptop można niechcący upuścić na podłogę, może zostać zrzucony z biurka przez kota, czy też dziecko. Komputery stacjonarne ze względu na swoje rozmiary są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważną cechą laptopów jest ich mobilność, a to znaczy że powinny być dość lekkie. Za tym nie idzie jednak konstrukcja – lekka plastikowa obudowa nie jest wystarczająco odporna. Serwisowanie tych urządzeń jest dużo droższe i nie liczmy, na gwarancję producenta – ona nie obejmuje mechanicznych uszkodzeń.