O laniu wody

Tekst o tym jak istotna jest woda oraz jej oczyszczanie i oszczędzanie. Interesujesz się tym tematem? Zapraszamy: oczyszczalnie przydomowe

Definicja przydomowej oczyszczalnie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków…? to zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w

Prysznic zamiast wanny

Woda jest bardzo ważnym surowcem, także w aspekcie dosłownym. Z roku na rok ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiemy, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można wybrać prysznic, jednak sprawdzajmy regularnie stan baterii – zakamieniała spowoduje, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto także sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki temu urządzeniu ciśnienie wody będzie na dobrym poziomie, jednak poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.

Polski problem – deficyt wody

Woda – najistotniejsza rzecz na świecie. Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest bardzo interesującym obiektem badania, ponieważ ma wyjątkowe cechy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, jednak czy pamiętamy o tym na co dzień?

Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania drzew, nic jej nie zatrzymuje. Stan jest katastrofalny – nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.

Oszczędzanie na wodzie ma sens

Wiem, że wielu ma alergię na hasło „ekologia” lub „ekolodzy”. Jednak wypadałoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który wykorzystujemy.

Jest parę metod na oszczędzanie wody, które wcale nie oznaczają wielkich wyrzeczeń. Jednym z podstawowych jest zamontowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, ale wody płynie mniej. Można też częściej brać prysznic, zamiast kąpieli.